Çorlu Tren Katliamı’nda hayatını yitirenler anıldı!

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Köyü’nde, 8 Temmuz 2018 tarihinde Kapıkule-İstanbul seferini yapan yolcu treninin 5 vagonu raylardan çıkıp devrilmesi sonucunda 7’si çocuk olmak üzere 25 kişi hayatını kaybetti, 300’den fazla kişi de yaralandı. 

Katliamın üzerinden dört yıl geçmesine karşın açılan davada gerçek sorumlular yargılanmadı, dört alt seviye TCDD çalışanın yargılandığı davanın 10’ncu duruşmasında dahi iddianame hazırlanmadı. Çorlu Tren Katliamı Aileleri ise adalet çabasını sürdürmeye devam ediyor. 

EMNİYET ACILI AİLENİN FOTOĞRAFINI ÇEKTİ

Çorlu Tren Katliamı’nın yıl dönümünde aileler çocuklarını, eşlerini, babalarını, annelerini mezarları başında andı. Emniyet vazifelileri, oğlu Oğuz Arda Sel’i mezarı başında anan Mısra Öz’ün fotoğraflarını çekti. Bu duruma toplumsal medyadan reaksiyon gösteren Öz, “Oğlumun mezarı başında fotoğrafımı çeken emniyet görevlisini, oraya gönderen amir, güç, sistem… Nasıl (!?) çekebildin mi acının fotoğrafını!? Ne gördün acıdan öteki ne!? Sisteminiz batsın!” dedi.

Uzunköprü ve Çorlu ilçelerinde anma aktiflikleri düzenlendi. Edirne’nin Uzunköprü ilçesindeki 8 Temmuz anıtında düzenlenen anma merasimine Uzunköprü Belediye Lideri Hasret Becan ve Çorlu Tren Katliamı aileleri katıldı. 

“HESABINI SORMADAN ÖLMEYECEĞİM”

Anma merasiminde 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i ve eski eşini kaybeden Mısra Öz, “Bugün bizler için bir şeyler söylemek çok sıkıntı. Biz her arife günü Uzunköprü’ye gelirdik. Tam Uzunköprü tabelasını geçtiğimiz andan itibaren Arda babasına sıkıntısı ki; Babacım pencereleri aç, memleketimin kokusunu alayım. Bugün ben de onun üzere pencereleri açıp memleketinin kokusunu aldım. Onu o çok sevdiği memleketine bundan 4 yıl evvel toprağında uyumaya bıraktım. Her birini hasretle, sevgiyle, hasretle anıyorum. Çok özledik, çok özlüyoruz. Bizim için çok güç bir gün. Hesabını sormadan ölmeyeceğiz” diye konuştu.

“ADALETTE BİR ARPA UZUNLUĞU YOL ALAMADIK”

Anma merasiminde 14 yaşındaki kızı Bihter Bilgin’i, kız kardeşleri Emel Duman ve Derya Kurtuluş’u ve 5 aylık yeğeni Beren Kurtuluş’u kaybeden Zeliha Alım, “Gerçekten kelamın bittiği bir gündeyiz, bir andayız. Yeniden o kara günü yaşıyoruz. 8 Temmuz Çorlu Tren Katliamı’nın üzerinden 4 yıl geçmesine karşın ne yazık ki adalette bir arpa uzunluğu yol alamadık. Bugünün ve bize yaşatılan adaletsizliğin Türkiye’nin utancı olarak tarihe yazılmasını istiyorum” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NUN KELAMINI HATIRLATTI

Anma merasiminde kelam alan Uzunköprü Belediye Lideri Hasret Becan ise “Olayın üzerinden 4 yıl geçti. Genel liderimizin dediği üzere, ‘Adalete susamış bir insanın susuzluğunu, dünyanın üstündeki bütün ırmaklar bile gideremez’. Bugün o kara gün. Bugün Hakan Abi’nin Oğuz Ardayla burada öbür umutlarla o trene bindiği gün. Sena’nın, Gülce’nin, Melek Teyzenin, Ekrem Amcanın, Ömer Alperen’in aileleriyle kucaklaşıp ayrılıp o trene bindiği gün. Epey dramatik şeyler yaşadık. Mahkeme salonlarına kilitlendiniz. Kapılarda darp edildiniz. Yeniden de çabanızdan vazgeçmediniz. Biz elimizden geldiğince sizin yanınızda ve adalet arayışınızdaki çabanızda sizlerle bir arada olmaya devam edeceğiz” tabirlerini kullandı. 

Öte yandan Tren faciasının gerçekleştiği Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Köyü’nde de anma aktifliği düzenlendi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın