Çilekleri bozulmadan saklamanın yolunu açıklıyoruz! Bu sistemle çileklerin çabucak küflenmesine son verin

Çilekler lezzetlidir ve mevsiminde o kadar da değerli değildirler. Bu küçük, kırmızı meyveyi çok sevdiğimiz için, indirimdeyken sık sık birden fazla kutu alırız. Ne yazık ki, kutudaki birkaç çileğin bozulduğu ve geri kalanını da etkilediği bir defadan fazla başımıza gelmiştir. Yiyecekleri atmak israftır, bu yüzden bir orta bu numarayı denemek isteyebilirsiniz. Haberimizde paylaştığımız ipucu ile artık bu durum geçmişte kalan bir şey olacak!

ÇİLEKLERİ BOZULMADAN SAKLAYABİLMENİN YOLU NEDİR?

Çileklerin tadı en güzel taze olduklarında, ki bu çoklukla onları satın aldığınız gündür. Bir kutu taze, sulu, kırmızı çilek almaya ikna olduysanız, muhtemelen birebir gün içinde en güzel tadı alırlar. Bir gece buzdolabında ve birinci birkaç çilek küflenmeye başlar. Çoklukla çilekleri üç güne kadar taze tutabilmelisiniz. Tekrar de, meyvelere kâfi alan vermek değerlidir. Meyvelerin birbirine ziyan vermemesi için büyük, pak bir tabağa koymanız tercih edilir.

Görünüşe nazaran yeni aldığınız çilekleri buzdolabında saklamadan evvel bir kase sirke içinde bekleterek daha uzun müddet taze kalmalarını sağlayabilirsiniz. Yapılan deney, meyvenin satın alındıktan sonra günler hatta haftalarca taze kalacağını gösterdi. Küçük çileklerin büyüklerinden daha tatlı olduğunu biliyor muydunuz? Her vakit büyük çileklerin çok daha lezzetli ve sulu göründüğünü düşündük, ancak görünüşe nazaran onlar suyla dolu ve daha az tatlılar.ÇİLEKLERİ TAZE TUTMAK İÇİN NEYE GEREKSİNİMİNİZ VAR?

  • Beyaz sirke
  • su
  • geniş kase
  • kağıt havlu
  • kevgir

NASIL YAPILIR?

  • Kaseyi alın ve yarım bardak beyaz sirke ve bir bardak su ile doldurun.
  • Çilekleri su ve sirke dolu kaseye ekleyin ve birkaç dakika bekletin. Sirke, çilekteki küf sporlarının ve bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır. Bu küf sporları, çileklerin çok çabuk yumuşamasına ve küflenmesine neden olur. Bu küf sporları gevşediği için su epey süratli bir formda renk değiştirecektir.
  • Kevgirinizin altına bir kağıt havlu koyun. Çilekleri kaseden çıkarın ve kevgir içine koyun. Onları büsbütün kurumaya bırakın.
  • Buzdolabınıza pak bir kağıt havlu koyun ve üzerine çilekleri yerleştirin.

Çok daha uzun müddet taze kalacaklar! Ve merak etmeyin, bu numarayı kullandıktan sonra sirkeden ötürü ekşi tat almayacaklar. Tekrar birebir tadı alacaklar!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın