Buğday üreticisinin istediği fiyat muhakkak oldu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Şurası Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Lideri Hüseyin Darcan, buğday alım fiyatının kilogram başına 8 lira 50 kuruş olmasını beklediklerini söyledi.

Darcan, Edirne Ziraat Odası Lideri Hüseyin Otomobilci ve ilçe ziraat oda liderlerinden oluşan Edirne Ziraat Odaları Vilayet Uyum Konseyi üyelerinin iştirakiyle buğday üreticisinin fiyat beklentisiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Darcan, burada yaptığı konuşmada, döviz kurlarında yaşanan dalgalanma, Rusya-Ukrayna Savaşı ve değişen iklim şartları nedeniyle tarımda girdi maliyetlerinde çok önemli artışlar olduğunu söz etti.

Gübre, ilaç ve mazot fiyatlarının geçen yıla oranla önemli artış gösterdiğini belirten Darcan, “Üretim dönemi boyunca yaptığımız tüm masrafları hesapladığımız vakit geçen yıl 867 lira olan bir dekar buğdayın maliyeti maalesef yüzde 280 artışla 2 bin 382 liraya çıkmış, 1 kilo dane maliyetimiz de 6 lira olmuştur.” dedi.

Darcan, buğday alım fiyatına yönelik bölümde konuşulan sayıların düşük olduğunu savundu.

Çiftçinin buğday ekiminde tutulması ve gelecek yıl besin krizinin daha da büyümemesi için âlâ bir taban fiyatın açıklanması gerektiğini söyleyen Darcan, şunları kaydetti:

“Hububat taban fiyatı belirlenirken girdi maliyetleri, dünya piyasaları ve çiftçi refahı dikkate alınarak açıklanmazsa sıkıntılar daha da ağırlaşır. Çiftçiyi tarımda tutmanın yolu, onun ziyan etmeden üretim sağlayacağı bir taban fiyat siyasetidir. Kuru tarım yapılan bölgelerde verimlerin yüksek olmayacağı göz önüne alınarak kilogram başına en az 8 lira 50 kuruş civarında taban fiyat açıklanmasını talep eder, kamuoyuna hürmetle sunarız.”

Edirne Ziraat Odası Lideri Hüseyin Otomobilci da çiftçinin olumsuz iklim şartlarından etkilenmemesi için baraj yatırımları tamamlanarak sulanabilir tarım yerlerinin artırılması gerektiğini belirtti.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın