Belirsizlik azaldı, emtia piyasası ibreyi üst çevirdi

Emtia piyasasında, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) beklentiler doğrultusunda 75 baz puanlık faiz artışına gitmesi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki para siyasetine ait belirsizliklerin azalmasıyla geçen hafta yükselişler hakim oldu.

Emtia piyasasında, bir evvelki hafta görülen sert düşüşler, geçen hafta yerini kısmen müspet bir seyre bıraktı.

ECB siyaset faizlerini tarihinde birinci kere 75 baz puan artırırken, şahin duruşun enflasyonla uğraş sonlanana kadar devam edeceği bildirisi verildi.

Fed Lideri Jerome Powell da perşembe günkü konuşmasında enflasyonu düşürmeye güçlü bir biçimde bağlı olduklarını belirterek, “İş bitene kadar devam etmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyon ne kadar uzun mühlet maksadın üzerinde kalırsa riskin o kadar büyük olacağını kaydeden Powell, tarihin erken gevşeme siyasetine karşı da güçlü bir formda uyardığını aktardı.

Powell’ın yanı sıra öbür Fed yetkililerinin açıklamaları da takip edilirken Chicago Fed Lideri Charles Evans, bankanın bu ayki toplantısında 50 yahut 75 baz puanlık faiz artırımına açık olduğunu belirtti. Faiz oranının yıl sonuna kadar yüzde 3,25-3,5 aralığına yükselmesini öngördüğünü kaydeden Evans, gelecek yıl ise yüzde 4’e ulaşmasını beklediğini aktardı.

Emtia piyasasında, ECB’nin beklentiler doğrultusunda 75 baz puanlık faiz artışına gitmesi ve Fed’in bu ayki para siyasetine ait belirsizliklerin azalmasıyla geçen hafta yükselişler hakim oldu.

Analistler, belirsizliklerin azalmasıyla dolara olan talebin azaldığını ve emtialar karşısında paha kaybettiğini söyledi.

Geçen hafta altın yüzde 0,3, gümüş yüzde 4,4, paladyum yüzde 7,5, platin yüzde 5,4 kıymet kazandı. Altın ise üç haftalık düşüş eğilimini sonlandırdı.

Dünya Platin Yatırım Kurulu, Çin’in ağır platin ithalatından ötürü öbür bölgelerde platin arzına yönelik aksaklıkların yaşanabileceğini belirtti.

METALLERDE YÜKSELİŞ EĞİLİMİ

Metallerde de geçen hafta yükseliş eğilimi hakimdi. Tezgah üstü piyasada, bakır yüzde 4,2, alüminyum yüzde 0,6, nikel yüzde 7,9, çinko yüzde 1,2, artış kaydetti.

Peru’da bakır üretiminin yıllık bazda yüzde 6,6 azalmasıyla bakır fiyatları dayanak buldu. Stokların düşmesi ve arza yönelik külfetlerin artmasıyla da nikel fiyatları yükseldi. Dünya çapında bilhassa Avrupa’da alüminyum şirketlerinin üretimi azaltma kararı alması da alüminyuma ait arz tasalarını artırdı.

Güç emtialarında ise geçen hafta düşüş eğilimi hakimdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesi pazartesi günlük üretimi eylülde 100 bin varil azaltacağını duyurmasına rağmen global iktisada ait kaygılarla Brent petrolün varil fiyatı 86,9 dolarla Ocak 2022’den bu yana en düşük düzeye gerilese de açıklanan makroekonomik bilgilerdeki olumlu işaretlerle kayıplarını büyük çoğunlukla telafi ederek haftayı yüzde 0,4 azalışla 92,5 dolardan tamamladı.

New York Ticaret Borsası’nda süreç gören doğal gaz ise yüzde 7,9 bedel kaybetti. Avrupa Birliği’nin (AB) doğal gaza tavan fiyat uygulamayı da içeren önlemlerini açıklamasının akabinde doğalgaz fiyatları düştü.

TARIM EMTİALARINDA DALGALI SEYİR

Tarım emtialarında geçen hafta dalgalı bir seyir izlendi. Chicago Ticaret Borsasında süreç gören buğday yüzde 7,5, mısır yüzde 2,9 paha kazanırken, soya fasulyesi yüzde 0,5, pirinç yüzde 0,3 bedel kaybetti.

Avrupa ve Rusya ortasında artan tansiyonla birlikte arza yönelik telaşlar, buğday fiyatlarında yükselişe neden oldu. Avrupa’da sıcak havalar ve üretim varsayımlarında yaşanan düşüşle de mısır fiyatları yükseldi.

Geçen hafta kahve yüzde 0,4, pamuk yüzde 1,6 paha kazanırken, kakao yüzde 2,1, şeker yüzde 1,9 bedel kaybı yaşadı.

Brezilya’daki hava sıcaklıkları nedeniyle üretime yönelik tasalar, fiyatlarda yükselişe neden oldu. Petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte şeker arzına dair beklentiler ise şekerde fiyatlarda bedel kaybına neden oldu.

Fildişi Kıyısı’nda, yağışların ortalamanın üzerinde olmasıyla üretime yönelik telaşlar azalırken kakao fiyatları geriledi.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın