Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde kura çekimi yapılacak

Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin yedinci döneminin resmi kura çekimi merasimi 7 Temmuz Perşembe günü TSİ 12.00’de Mies, İsviçre’deki Patrick Baumann Basketbol Konutu’nda yapılacak. Kura çekimi eleme cinsleri ile başlayacak ve olağan dönem kümelerinin kuraları ile devam edecek.

Basketbol Şampiyonlar Ligi internet sitesinde ve YouTube kanalında canlı olarak yayımlanacak olan kura çekimine evvelki şampiyonlar ve kaptanları da katılacak.

BCL’de Türkiye’yi olağan dönemde temsil edecek Bahçeşehir Koleji kura çekimine 4’üncü torbadan, Darüşşafaka ve Galatasaray Nef 3’üncü torbadan ve Pınar Karşıyaka ise 2’nci torbadan katılacak. Eleme çeşitlerinden başlayacak olan Tofaş ise 1’inci torbadan eleme tipi kura çekiminde yer alacak.

Kura prosedürü:

2022-23 Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde 32 ekip çaba edecek. 28 grup direkt olağan döneme katılmaya hak kazanırken, son dört grup dört eleme çeşidi turnuvasından katılmaya hak kazanacak.

Hem eleme çeşitleri hem de olağan dönem kuraları için ekipler, öncelikle BCL Kulüp Sıralaması’na ve daha evvel turnuvada yer almamış kulüpler için BCL Ülke Sıralaması’na dayalı olarak torbalara yerleştirildi.

2022-23 BCL dönemi 21 Eylül’de eleme çeşitleri ile başlayacak.

ELEME TURLARI

24 grup dört eleme çeşidi turnuvasında uğraş edecek ve gruplar altı torbaya bölünecek.

Ülke müdafaa unsuru, eleme cinsleri için geçerli olmayacak olup, birebir ülkeden gruplar bu basamakta karşı karşıya gelebilecek.

1 ve 2’nci torbalardaki gruplar yerleştirilecek ve direkt yarı final kademesinden başlayacak.

Tüm çeyrek final maçları tamamlanana kadar 6’ncı torbadaki gruplar 3’üncü torbadaki gruplarla ve 5’inci torbadaki ekipler ise 4’üncü torbadaki gruplarla eşleşecek.

Çeyrek finallerden sonra 8 kazanan ekip yarı finallere katılmaya hak kazanacak ve 1 ile 2’nci torbadaki seribaşı ekiplerle karşılaşacak.

Sonraki 8 kazanan daha sonra 4 final eşleşmesinde karşı karşıya gelecek ve kazananlar direkt olağan dönemde uğraş edecek 28 gruba katılacak.

NORMAL SEZON

28 kulüp, 2022-23 Basketbol Şampiyonlar Ligi Olağan Dönemine direkt katılma hakkı kazandı. Eleme çeşitlerinin 4 galibi onlara katılacak. Olağan dönem 4 Ekim’de başlayacak.

Kura çekiminde direkt katılan 28 ekip ve eleme tiplerinden gelecek 4 grup, her biri 8 ekipten oluşan 4 kümeye bölünecektir.

* Fransa Basketbol Federasyonu’ndan yapılan resmi açıklamanın akabinde ve 23 Haziran Perşembe günü alınan BCL İdare Şurası kararı uyarınca Pau-Lacq-Orthez, Basketbol Şampiyonlar Ligi’ne katılmayacaktır. SIG Strasbourg bu nedenle olağan dönemdeki üçüncü LNB kulübü olarak JDA Bourgogne Dijon ve Limoges CSP’ye katılacak. Bu durumda TFT Üsküp (Makedonya) eleme cinslerine katılacak.

Kura kısıtlamaları:

Ülke müdafaa unsuru kura çekiminin olağan dönem evresi için geçerli olacak olup, kulüpler, tıpkı ülkeden öbür kulüplerle tıpkı kümede yer alamayacak.

2022-23 Basketbol Şampiyonlar Ligi olağan dönemi kura çekimi, tüm kadroların kura çekiminin akabinde tamamlanacak. Olağan Dönem 4 Ekim’de başlayacak.

Resmi kura çekimi merasimi, 7 Temmuz Perşembe günü, TSİ 12.00’den itibaren www.championsleague.basketball adresinden canlı olarak yayımlanacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın