Avrupa’dan savaş uçağı projesi

Almanya, FRANSA VE İSPANYA ÜRETİM İÇİN UZLAŞTI

Almanya ve Fransa ile İspanya bir araya geldi. Hedef yeni nesil bir savaş uçağı geliştirmek. Üç Avrupa ülkesi yeni tip bir savaş uçağı geliştirmek amacıyla atılacak adımlar konusunda anlaşmaya vardı. Reuters’a açıklama yapan bir Alman savunma yetkilisi, anlaşmaya ilişkin detayların mayıs ayının ortasında yapılacak görüşmeyle belirleneceğini kaydetti.

F-35’E ALTERNATİF Mİ?

Reuters’taki habere göre, Fransız Dassault havacılık şirketi, Airbus ve Indra’nın katılımıyla oluşturulan programın bir sonraki geliştirme aşaması 3 milyar dolar tutarında. Yeni savaş uçağının 2040’tan itibaren Fransız Rafale ile Alman ve İspanyol Eurofighter’ların yerini alması planlanıyor. Üç NATO Üyesi ülke, ABD’nin 5. nesil F-35 savaş uçağı programına dahil olmamıştı. Almanya, kendisine sunulan F-35 satın alma teklifini geri çevirmişti.

ANLAŞMANIN TOPLAM MALİYETİ 100 MİLYAR EURO OLACAK

Reuters’ın haberinde Almanya’nın anlaşmanın sonuçlandırılması konusunda acele ettiği, ekim ayında düzenlenecek seçimler öncesinde sonuca varılması istediğini de yazdı. Avrupa’nın en büyük savunma projesi olarak adlandırılan anlaşmanın toplam maliyeti 100 milyar Euro olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir