‘Aşı olmaktan korkmayın’ tavsiyesi

‘Aşı olmaktan korkmayın’ tavsiyesi

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre Türkiye de aşılama kampanyasına başlama hazırlığı yapan ülkeler arasında yer aldı. Yeni tip koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığına karşı Çin’in Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronaVac aşısının 3 milyon dozu gelecek pazartesi günü Türkiye’de olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın etkinliğinin yüzde 91.25 olduğunu duyurduğu aşı, Ankara’dan Türkiye’nin dört bir yanına dağıtılacak.

İlk aşamada 9 milyon kişi aşı olacak. Aşıda öncelik, virüsle mücadelede en ön safta yer alan sağlık çalışanlarında. Riskli grup kabul edilen 65 yaş üstü vatandaşlar da ilk bölümde aşılanacak. Kronik hastalar ile evden çıkamayacak durumdakilere adreslerinde aşılama yapılacak. Sadece daha önce koronavirüse yakalanmamış kişiler aşılanacak. Türkiye’ye, Şubat ayına kadar Çin’den 50 milyon doz Kovid-19 aşısı gelecek.

‘Çok umut verici’

Harvard Üniversitesi öğretim görevlisi ve Boston College Üniversitesi Biyoloji bölümü mikrobiyoloji uzmanı Doç. Dr. Emrah Altındiş, Çin’in Sinovac firmasına ait CoronaVac aşısıyla ilgili Türkiye’de açıklanan faz 3 çalışmalarının bir bölümüne ilişkin sonuçları Twitter hesabından değerlendirdi.

Sonuçların çok umut verici olduğunu belirten Altındiş’in mesajları şöyle:

1.Sinovac aşısı faz III ilk sonuçları olumlu ve umut verici. Öncelikle ağır bir yan etki yok! Henüz örneklem sayısı düşük, dolayısıyla Türkiye’deki ileri aşamaları, diğer ülkelerin sonuçlarını görmemiz gerekiyor. Ancak yine de sonuçlar temkinli bir iyimserlik için yeterli.

2.Sinovac aşısına dair açıklanan ilk sonuçlara göre 2 doz aşı olmuş 1322 kişiden, 570 kişilik aşılanmamış kontrol-plasebo grubunda 26 kişi, 6’sı ağır-hasta olurken, aşılanan 752 kişide sadece 3 kişi-semptomsuz-hasta olmuş. Sayılar çok düşük olsa da oldukça umut verici sonuçlar.

3.Bu faz III ilk ara sonuçlarının hasta sayısı 40’a ulaşıldığında açıklanması düşünülüyordu, neden 29 hastada erken açıklandı bilmiyorum ancak her hâlükârda faz III içinde enfeksiyon sayıları arttıkça toplum şeffaf bir şekilde bilgilendirilmeli, henüz örneklem oldukça küçük.

4.Faz III çalışmasına Türkiye’de 7371 kişi katılmış, bunlardan 3457 kişi iki doz aşıyı (veya plasebo) olmuş, açıklanan sonuçlar bu kişilerin sadece 1322’sinden geliyor. Tam kutlama için hem Türkiye’de ileri aşama analizlerini hem de Brezilya, Endonezya sonuçlarını beklemek lazım.

5.Ben bu şartlarda Türkiye’de olsam, hele bir de risk gruplarında (sağlık çalışanı, kronik hastalıklı vd.) olsam, Sinovac aşısı hakkım geldiğinde hiç düşünmeden olurdum. Hem Lancet’de yayınlanan faz I/II çalışmaları, hem dünkü (önceki gün) açıklama bir ağır yan etkisi olmadığını gösteriyor.

6.Ben kesinlikle bir yan etki sorunu görmüyorum. İlk açıklanan sonuçlar da koruyuculuk konusunda oldukça umut verici. Aşı olmaktan korkmayalım. Ağır bir yan etkisi olmayan bu aşının zararı olmaz.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir