Asbestli Brezilya gemisi Meclis gündeminde: Derhal vazgeçin!

ANKARA – GÜZEL Parti İzmir Milletvekili ve Genel Lider Başdanışmanı Aytun Çıray, Brezilya’ya ilişkin asbestli savaş gemisinin İzmir Aliağa’ya getirilip söküm süreci yapılacak olmasını Meclis gündemine taşıdı. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Çıray, asbestli savaş gemisinin söküm işini yapan şirket ya da şirketler kimler olduğunu ve şirketlerle olan bağlantıları sordu.

‘DERHAL BU KARARDAN VAZGEÇİN’

Çıray, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 600 tondan fazla asbest ve bin 300 tona yakın zehirli kimyasal atık barındırdığı uzmanlarca belirtilen Brezilya donanmasına ilişkin savaş gemisi Sao Paulo’nun İzmir Aliağa’da söküm süreci yapılmasının geri dönülemez ziyanlara yol açacağını söyledi. Başta İzmirliler olmak üzere kamuoyunda çok önemli ve haklı tasalar olduğunu söyleyen Çıray şöyle devam etti:

“Söz konusu geminin İzmir Aliağa’da yapılması planlanan sökümünün tesirlerinin çok tehlikeli boyutta olacağı açıktır. Bu süreç yapıldığı takdirde gemideki asbest ve başka tüm kimyasal unsurların yalnızca kansere yol açmakla kalmayacağı, tıpkı vakitte İzmir’in ekolojisine de büyük ziyanlar vereceği bilhassa İzmirli akademisyenler, meslek odaları, tıp hekimleri, emekçi ve etraf örgütleri tarafından vurgulanmaktadır. Çocuklarımızın ve İzmir’in geleceğinin adeta kumar masasına sürülmesine müsaade veremeyiz. Derhal bu karardan vazgeçilmelidir.”

‘TÜRKİYE ÖTEKİ ÜLKELERİN ÇÖPLÜĞÜ DEĞİLDİR’

“Gemiyi üreten Fransa başta olmak üzere öteki Avrupa ülkeleri ve geminin sahibi Brezilya gemiyi başlarından savmışken, dünyada bu süreci yapan 4-5 ülkeden biri olan Türkiye’nin bu zehirli geminin sökümünü üstlenmesi, asbestli gemi sökümlerinin artık Avrupa’dan yalnızca Türkiye’ye mi yönlendirileceği sorusunu gündeme getirmiştir” sözlerine yer veren Çıray,

“Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Londra’dan yola çıkan plastik atıkların dönüp dolaşıp sonunda Adana’ya, üstelik geri dönüşüm tesisi olmayan bir alana varması tam bir skandaldı. Artık de bakanlık onayıyla gelecek olan asbestli gemi sökümü halk sıhhatimizi ve İzmir’in ekolojisini büyük bir riske atacak. Türkiye diğer ülkelerin çöplüğü değildir ve olmayacaktır. Ayrıyeten gelecek olan Sao Paulo gemisinin ikizi olan gemi Clemenceau’da 760 ton asbest tespit edildi. Sayın Bakan Sao Paulo’da 9 ton asbest var diyor. Bu 9 tonu hangi resmi bilgilere dayandırarak söylüyor açıklamalıdır. Bu skandal karara imza atan sorumlular tıpkı vakitte Anayasanın 56. unsurunu de ihlal etmektedirler” formunda konuştu.

‘ASBESTLİ GEMİYİ SÖKECEK FİRMA İLE ALAKANIZ NE?’

YETERLİ Partili Çıray’ın Bakan Kurum’a yönelttiği sorular şu formda:

1- Kelam konusu geminin sökümü İzmir Aliağa’da yapıldığı takdirde gemi çalışanlarına, denize, toprağa ve tüm İzmirli vatandaşlarımızın sıhhatine olumsuz tesirleri hakkında bakanlığınız tarafından ayrıntılı ve bilimsel bir çalışma yapılmış yahut yaptırılmış mıdır? Bir çalışma yapıldıysa sonuçlarını kamuoyu ile paylaşır mısınız?

2- Sao Paulo gemisinin tıpkı tarihlerde birebir büyüklük ve teknik özelliklerle yapılan ikizi Clemenceau’nun 2009-2010 yıllarında İngiltere’de gerçekleştirilen sökümü öncesinde yapılan tahlillerde, barındırdığı asbest ölçüsünün 760 ton olduğu tespit edilmiştir. Sao Paulo gemisinin barındırdığı asbest ölçüsünün sadece 9 ton olduğunu hangi resmi tahlillere yahut kuruluşların raporlarına dayandırıyorsunuz?

3- Sao Paulo gemisinin sökümünden hangi şirketler sorumlu olacaklardır ve ne kadar yarar elde edeceklerdir? Bu şirket ya da şirketler ile ilginiz nedir?

4- Avrupa’nın çöpünün büyük kısmının geri dönüşüm için ülkemize gelmesi üzere, Avrupa’nın asbestli gemilerinin sökümü de artık Türkiye’ye mi yönlendirilmektedir? Bu mevzuyla ilgili ülkelerle yapılan mutabakatlar var mıdır?

5- Hususla ilgili açıklama yapan ve sökümün İzmir’de yapılmaması davetinde bulunan bilim insanlarını, etraf örgütlerini, mühendislik odalarını, tıp hekimlerini ve en kıymetlisi İzmirli vatandaşlarımızın haklı dertlerini dikkate alıp kamu faydası için bu sökümü iptal etmeyi düşünüyor musunuz? (DUVAR)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın