Araştırmalar Günün Hangi Zaman Diliminde Daha Fazla Yağ Yakabileceğinizi Ortaya Çıkardı!

Birçok insan ideal kilosuna ulaşabilmek için farklı yöntemler deniyor. Bunların en sağlıklı ve yaygın olanı düzenli yapılan egzersiz. Peki günün hangi saatinde yapılan egzersiz yağ yakmanızı kolaylaştır. Buyurun birlikte bakalım…?

Kaynak: https://nypost.com/2023/02/14/work-ou…

Birçok insan ideal kilosuna ulaşabilmek için farklı yöntemler deniyor. Bu yöntemlerden biri de egzersiz yapmak.

Peki günün hangi zaman diliminde yapılan egzersiz daha verimli olur? Araştırmacılar bu sorunun cevabını buldu.

‘Proceedings of the National Academy of Sciences’ isimli hakemli dergide yayınlanan bir araştırma, sabahları egzersiz yapmanın vücudun yağ yakmasında etkili bir unsur olduğunu buldu.

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü ve Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmacılar, biri sabah diğeri akşam yüksek yoğunluklu egzersiz yapan iki fare grubunu inceledi.

Araştırmacılar, vücutlarının fiziksel aktiviteye nasıl tepki verdiğini görmek için her iki fare grubunda da yağ metabolizması için biyolojik süreçleri ve çeşitli belirteçleri analiz ettiler.

Sabahları aç karnına egzersiz yapan farelerin, akşamları egzersiz yapan farelere göre daha yüksek metabolik hıza sahip olduğunu buldular.

Profesör Juleen: “Sonuçlarımız, sabah geç saatlerde yapılan egzersizin, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırma açısından akşam geç saatlerde yapılan egzersizden daha etkili olabileceğini gösteriyor.”

Egzersiz yapmak, beyin sağlığını iyileştirmek, hastalık riskini azaltmak, kemikleri ve kasları güçlendirmek ve sağlıklı bir kiloyu yönetmek dahil olmak üzere çok çeşitli faydalar sağlar.

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı, yetişkinlerin haftada 150 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite ve iki gün kas güçlendirici aktivite gerçekleştirmelerini tavsiye ediyor, ancak günün hangi saatinde egzersiz yapılacağına dair tavsiyelerde bulunmuyor.

Profesör Zierath, “Doğru zamanlama, vücudun enerji dengesi ve egzersizin yararlarını artırmak için önemli görünüyor. Ancak bulgularımızın insanlar üzerindeki etkisini anlamak ve güvenilir sonuçlara ulaşmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.”

Başka bir araştırma sonucuna göre ise her gün aynı saatte egzersiz yapmak egzersizin faydalarını arttırıyor.

Örneğin sabah egzersiz sınıfına kaydolduğunuzda, programınıza bağlı kalmalısınız.

Bir yanıt yazın