Ankara emlak fiyatları deprem sonrası hızlı artışa geçti

11 ili etkileyen deprem felaketi sonrası deprem bölgesinden diğer şehirlere göç devam ederken çevre illerden olan Ankara hem aldığı fazla göç hem de hızla artan emlak fiyatlarıyla dikkat çekmeye başladı.

Deprem sonrası şehirde emlak fiyatlarının hızla artması vatandaşların mağduriyetlerinin önüne geçmeye engel olmaya başladı. Deprem de maddi manevi kayıplar yaşayan depremzedeler barınma ihtiyaçlarını karşılama konusunda yeni bir sıkıntıyla karşı karşıya bırakıldılar.

Konuya dair Bloomberg HT’ye değerlendirmelerde bulunan Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam “Ankara’da 11 ilden gelen 350 bine yakın depremzede vatandaşımızı misafir ediyoruz. Bu rakam her geçen gün artıyor. Zaten kiralık sıkıntımız vardı, bu kadar nüfus da Ankara’ya gelince ciddi anlamda kiralık tarafında sorunlar yaşıyoruz. Çok astronomik rakamlarla karşı karşıya gelebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Satılık tarafın kiralığa göre biraz daha yavaş gittiğini söyleyen Akçam “Rakamlarda 2 haftadır çok ciddi bir artış var. Fiyatlar yüzde 65 oranında yukarıya çıktı” diye konuştu.

REKABET KURUMU HAREKETE GEÇTİ

Fiyat artışının belirlenenin üzerine çıkıp ihlal edilmesiyle Rekabet Kurumu yakın takibe başladı.

AA’nın haberine göre, Rekabet Kurumu, 6 Şubat tarihli depremler sonrası emlak piyasasında yaşanan fiyat dalgalanmalarını yakın takibe aldı.

Kurum, olası bir kartelleşmeye karşı gereken denetim ve yaptırım mekanizmalarının işletilmesi için harekete geçti.

Bu kapsamda Kurum tarafından, Ankara’da faaliyet gösteren emlakçıların, gayrimenkul danışmanlarının ve komisyoncuların, gayrimenkul satış ve kiralama ücretlerinde birlikte fiyat belirleyerek rekabeti ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla ön araştırma başlatıldı. Sektörde faaliyet gösteren çok sayıda teşebbüste kurum uzmanları tarafından yerinde inceleme gerçekleştiriliyor.

Elde edilen bulgular doğrultusunda incelemelerin kapsamının genişletilerek diğer illerin de kapsama dahil edilebileceği belirtiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın