AKP’li belediyelerin parası bitti: Tahlili gayrimenkul satmakla buldular

Hızla tırmanmaya devam eden enflasyon ile her geçen gün daha da derinleşen ekonomik kriz belediyeleri de güç duruma soktu. Belediyelerin kasası krizin de tesiriyle boşaldı. İstanbul’daki AKP’li belediye liderleri da çarkı döndürmek için devayı belediyeye ilişkin gayrimenkulleri satmakta buldu.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, birçok AKP’li belediye lideri, belediye meclisinden ek bütçe yapmak ve gayrimenkulleri satmak için yetki aldı. O belediyeler şöyle:

  • AKP’li Tevfik Göksu’nun yönettiği Esenler Belediyesi’nde, Belediye Meclisi’nin eylül ayı oturumunda ek bütçe teklifi görüşüldü. Meclise sunulan teklifte, belediyenin 400 milyon TL’lik ek bütçe teklifi oybirliğiyle kabul edildi. 400 milyon TL’lik ek bütçe teklifinin belediyeye ilişkin emlakın satışından karşılanacağı açıklandı. Esenler Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesi 710 milyon TL olarak belirlenmişti. Nisan ayında tekrar belediyenin kasasında para kalmadığı için 590 milyon TL’lik bir ek bütçe daha yapılmıştı. Son ek bütçeyle birlikte belediyenin bütçesi 1 milyar 700 milyon TL’ye yükseldi.
  • Eyüpsultan Belediyesi bütçesini evvel 815 milyon TL olarak belirledi. Kasada paranın azalmasının akabinde mart ayında 705 milyon TL’lik arsa satışlarından karşılanmak üzere bir ek bütçe yaptı. Bu ay da yeniden kasada para kalmadığı için belediye AKP’li belediye 300 milyon TL’lik bir ek bütçe daha yaparak Belediye Meclisi’nden onay aldı. Bu 300 milyon TL’lik ek bütçenin de belediyeye ilişkin emlakının satılmasıyla karşılanacağı açıklandı.
  • Kağıthane Belediyesi de bütçesini 550 milyon TL olarak belirlemişti. Belediye Meclisi’nin Eylül ayı oturumunda da 613 milyon TL’lik ek bütçe teklifi görüşüldü, Belediye Başkanı’na ek bütçe için yetki verildi.
  • Tuzla Belediyesi milyonlarca liralık bir ek bütçe yaptı. Belediye Lideri Şadi Yazıcı’nın imzasıyla Belediye Meclisi’ne sunulan teklifte, 220 milyon TL’lik bir ek bütçe hazırlandığı ve bu ek bütçenin 82 milyon 950 bin TL’lik kısmının taşınmaz satışlarından karşılanacağı açıklandı. Bu teklifte yeniden oybirliğiyle Meclis’te kabul edildi. AKP’li Tuzla Belediye Meclisi’nin eylül ayı oturumunda, belediyeye ilişkin 12 taşınmazın Hazine’ye bölümü görüşüldü. Meclis’ten oybirliğiyle geçen teklifle belediye, Merkez Mahallesi’nde yer alan ve toplam büyüklüğü 18 bin metrekare olan 10 okul alanı ile 2 dini tesis alanını Hazine’ye devretti. Bu zaman süreci karşılığında da Tuzla Belediyesi’nin 41 milyon 53 bin TL’lik vergi borcu silindi.
  • Beykoz Belediyesi de bütçesini evvel 710 milyon TL olarak belirledi akabinde 350 milyon TL’lik bir ek bütçe yaptı. Milyonlarca liralık ek bütçenin bir kısmının da belediyeye ilişkin gayrimenkullerin satışından karşılanacağı açıklandı.
  • Bu yılki bütçesi 1 milyar 100 milyon TL olan AKP’li Üsküdar Belediyesi, haziran ayında ek bütçe teklifi hazırlayarak belediye meclisine sundu. Ek bütçe teklifinde belediyenin 2022 yılı bütçesinin yaklaşık 1 milyar 600 milyon TL’ye yükseltileceği belirtildi. Kelam konusu ek bütçenin de belediyenin yalnızca bu yıl 220 milyon TL’lik bina ve 60 milyon TL kıymetinde yapacağı arsa satışından karşılanacağı açıklandı.

MİLYARLIK SATIŞ

2022 yılı bütçesi 980 milyon TL ek bütçesi olan AKP’li Başakşehir Belediyesi, ek bütçe teklifi hazırlayarak Haziran ayında Belediye Meclisi’ne sundu. AKP’li Belediye Lideri Yasin Kartoğlu’nun imzasının yer aldığı ek bütçe teklifinde belediyenin 2022 yılı bütçesinin yaklaşık 3 milyar TL’ye yükseltileceği belirtildi. Kelam konusu ek bütçe için de belediyenin yalnızca bu yıl 2 milyar 146 milyon TL kıymetinde arsa satacağı açıklandı.

CHP’Lİ BELEDİYEYE MÜSAADE YOK

AKP’li belediyeler peş peşe ek bütçe hazırlayıp gayrimenkul satışı için belediye meclislerinden yetki alırken CHP’li Esenyurt Belediyesi’nin ek bütçe talebi ise reddedilmişti. Ağustos ayında Belediye Lideri Kemal Deniz Bozkurt, 720 milyon TL’lik ek bütçe teklifini Cumhur İttifakı’nın çoğunlukta olduğu Belediye Meclisi’ne sundu. Bozkurt’un “Eğer bütçe onaylanmazsa kesin olan şey şu: Esenyurt Belediyesi hizmetlerini yapamaz duruma gelecek. İşçi maaşlarının yüzde 92’sini harcamışız. Benim işçi maaşını ayarlayabilmem için bütçemin belirli olması lazım” ihtarına karşın AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla ek bütçe teklifi reddedildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın