AİHM göçmenleri mevte iten Yunanistan’ı hatalı buldu

AİHM’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran, mahkeme, Yunan güvenlik güçlerinin davranışlarının göçmenlerin ömür hakkı ile insanlık dışı yahut aşağılayıcı muamele yasağını ihlal ettiğini karara bağladı.

Olaya yönelik incelemede, tabirleri alan görevlilerin göçmenlerin lisanını bilmemesi sonucu verilen sözlerle kayıtlara geçenlerin çeliştiği ortaya çıktı.

Mahkeme, Yunan güvenlik güçlerinin göçmenlere can yeleği vermediği, bottan tahliye etmek için daha büyük bir tekne çağırmadığı ve olayın yetkililere gecikmeli olarak bildirildiğini tespit etti.

Hayatta kalan göçmenlerin çok sayıda güvenlik görevlisinin önünde açık alanda soyunmaya zorlandığına işaret eden mahkeme, göçmenlerin insani muamele haklarının da ihlal edildiğini bildirdi.

Mahkeme ayrıyeten, hayatta kalan göçmenlerin karaya çıkartıldıktan sonra da makûs muamele yasağının ihlal edildiğini belirtti.

Öte yandan, mahkeme, Yunan güvenlik güçlerinin olaydaki ihlalleri sebebiyle Yunanistan makamlarını toplamda 330 bin avro tazminata mahkum etti.

Süratle çekilen bot ipi kesilince battı

Mahkeme kararında yer alan bilgilere nazaran, Yunan kıyı güvenlik takımları, 20 Ocak 2014’te ortalarında Afganistan, Suriye ve Filistin’den göçmenlerin bulunduğu bir bota müdahale etti.

İfadelere nazaran, Yunan yetkilileri, botun göçmenlerin hareket etmesi sonucu alabora olduğunu açıklarken, olaya tanıklık eden bir göçmen, botu çeken teknenin fazla hızlı ve çekiş halatının kısa olduğunu, Yunan güçlerinin ipi kesmesi üzerine ise botun battığını belirtti.

Bottan kurtulmayı başaran göçmenler ise botun batmasının akabinde göçmenlerin bebekleri göstererek yardım istedi lakin sözlere nazaran Yunan kıyı güvenlik takımları küfür ederek karşılık verdi.

Hayatta kalanlar, kurtarıldıktan sonra güvenlik güçleri tarafından olayı anlatmamaları için tehdit edildiklerini söyledi.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın