ABD’de 410 gün sonra bir ilk

Dünya 1 seneyi aşkın süredir koronavirüs salgını ile mücadele ediyor, can kayıpları veriliyor. Ancak salgınla ilgili yeni gelişmeler de var. Amerika Birleşik Devletleri’inin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles şehrinde 410 gün sonra ilk kez koronavirüs kaynaklı can kaybı kaydedilmedi. İlk can kaybı 19 mart 2020’de görülmüştü.

Los Angeles’ta salgının başlangıcından bu yana 23 bin 915 kişi hayatını kaybetti. Los Angeles, ülkede uzun süre vaka ve ölü sayılarının en yüksek oranda seyrettiği Kaliforniya eyaletinin en çok etkilenen şehri konumundaydı.

Los Angeles’ın geçtiğimiz pazar gününü can kaybı olmadan kapatmasının ardında tüm eyalet çapında aşı çalışmalarının geldiği noktanın etkili olduğu vurgulandı. 10 milyonu aşkın şehir nüfusunun yarısından fazlasının ilk doz, 3’te birine yakın kısmının ise ikinci doz aşılarının yapıldığının altı çizildi. ABD’nin Kaliforniya eyaleti, geçen sene bahar aylarında salgını önlemek için ev yasağının ülkede ilk uygulandığı ve bu yasağın en uzun sürdüğü eyalet olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir