ABD: İran ile ikinci bir görüşme olmayacak

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran ile ABD ortasında Doha’da yapılan görüşmede Tahran idaresinin kendilerini “hayal kırıklığına uğrattığını” tabir etti.

“İran samimi değil”

Price, İran’ın nükleer mutabakata dönme konusunun dışında taleplerde bulunduğunu, bu durumun İran’ın önemli ve samimi olmadığı manasına geldiğini söyledi.

“AB’ye müteşekkiriz ancak İran’la yeni bir görüşme yok”

ABD Lideri Joe Biden’ın bölge ziyareti sürecinde Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin İran ile ABD ortasında ikinci bir tıp görüşme için uğraş harcadığına ait bir soruya cevap veren Price, “AB ortağımıza eforlarından ötürü müteşekkiriz lakin ikinci bir görüşme gündemde yok.” dedi.

Price, ABD’nin, 2015’te imzalanan ve 2018’de çekildiği Ortak Kapsamlı Hareket Planı (OKEP) olarak da bilinen İran nükleer mutabakatına dönme konusunda kararlı olduğunu yineledi. Fakat sözcü Tahran’ın şimdi bu kararlılığı göstermediğini ileri sürdü.

Viyana’dan Doha’ya nükleer müzakereler

İran’ın nükleer faaliyetleri konusunda OKEP olarak isimlendirilen muahede, 2015’te P5+1 olarak da bilinen Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunun 5 daimi üyesi (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya) ve Almanya ile İran ortasında imzalanmıştı.

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın 2018’de ülkesini tek taraflı olarak muahededen çekmesinin akabinde İran’a yönelik ekonomik yaptırımlar tekrar uygulamaya konulmuştu. Bunun üzerine Tahran idaresi nükleer faaliyetlerine evreli olarak geri dönmüştü.

20 Ocak 2021’de misyona gelen Biden idaresi, kelam konusu muahedeye döneceklerini ve bu mevzuda görüşmeler yapmaya başlayacaklarını açıklamıştı.

OKEP’in yürürlüğe konulması için geçen yıl Avusturya’nın başşehri Viyana’da yine başlayan görüşmeler, Avrupa Birliği Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’ın tabiriyle “dış etkenler” nedeniyle 11 Mart’ta askıya alınmıştı.

Borrell’in 25 Haziran’daki Tahran ziyaretinde, varılan muahedeler çerçevesinde, nükleer mutabakatın hayata geçirilmesi kapsamındaki görüşmelerin Katar’ın başşehri Doha’da sürmesine karar verilmişti. ABD ve İran tarafının dolaylı görüşmeleri, 28-29 Haziran’da gerçekleştirilmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın