12 Yıldır Uyuyan Bitcoin Balinası Uyandı! Satış mı Yapacak?

2011 yılında Bitcoin satın alan bir balina, bu hafta tekrar aktif hale geldi. Son antik balinayla birlikte, bu yıl şimdiye kadar 3.000’den fazla BTC hayata döndü. Büyük bir satış söz konusu olabilir mi?

On yıldır uyuyan balinalar tekrar aktif hale geliyor

2011 yılında Bitcoin satan alan bir cüzdan, Perşembe günü 1H1Ab6 adresine ait 139 Bitcoin’in yeni oluşturulan bir Segwit adresine taşınmasıyla hayata döndü. Yaklaşık 12 yıldır uyuyan balina, BTC’lerini Haziran 2011’de fiyat 2.250 doların biraz üzerindeyken satın almıştı. Bitcoin’in şu anki fiyatıyla cüzdanı yaklaşık 3.5 milyon dolar değerinde.

Glassnode’un raporuna göre, bu yıl 1.100’ü 2013’ten önce olmak üzere 3.200 BTC tekrar hareket etti. Böylece 2023’te eski Bitcoin’lerde önemli miktarda hareketlilik gözlemlendi. Bu balinaların şimdi karlarını realize etmesi topluluğun en büyük endişesi.

Balinalar satmayı tercih edebilir

Örneğin, Ekim 2010’da BTC 0,19 dolarda işlem görürken satın alan eski bir cüzdan, geçen yıl Mart ayında 429 Bitcoin sattı. Başka bir cüzdan, bundan bir yıl aradan sonra Şubat 2023’te, on yıldan uzun bir süre sonra 9,6 milyon dolar değerinde 412 Bitcoin taşıdı

Bu yatırımcıların inançlarının değişip değişmediğini söylemek zor. Ayrıca, bu hareketlerin kripto para satışıyla mı yoksa sadece kişisel gözetim uygulamasıyla mı ilgili olduğu da belirsiz. Bitcoin’in anonimliği göz önüne alındığında, bu balinaların kimlere ait olduğunu asla bilemeyeceğiz.

Bununla birlikte, Glassnode balina satıp satmayacağı hakkında bazı bilgiler sunmaktadır. On-chain analitik sağlayıcısına göre, atıl paraların 155 gün sonra satılma olasılığı giderek artıyor. Ancak bunlar satıldığında yatırımcı hissiyatında önemli bir değişikliğin sinyalini verecek. Glassnode’un yakın tarihli raporu, uzun vadeli Bitcoin sayısının ayda 100.000 BTC arttığını gösterdi.

Dünkü hamleye ve düzensiz satoshi dönemi harcamalarına rağmen, birçok kişi Bitcoin’in eski arzının çoğunluğunun – 4,25 milyonu şimdiye kadar yalnızca 356.000’i harcanmış – sonsuza dek kaybolacağını düşünüyor.

Uzun ve kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları arasında rekabet kızışıyor

Geçen ay, Bitcoin’in fiyatı 30.000 dolara ulaştıktan sonra düşüşe geçti. Nitekim, birçok kısa vadeli trader bu fiyat düzeltmesinden yararlandı. Tatırımcılar fiyatlar düştükten sonra BTC biriktirmeye başladı. Ancak, Glassnode’un verilerine göre, çoğu kısa vadeli yatırımcı BTC 25.200 doları geçtikten sonra kara geçiyor.

Bu veri, birçok kısa vadeli yatırımcının zaten kârlı olduğunu gösteriyor. Kârlardaki bu artış, bu yatırımcıları satmaya ve Bitcoin fiyatını düşürmeye teşvik edebilir.

Diğer kar amacı gütmeyen yatırımcılar da ilginç davranışlar sergiliyor. SOPR’ye (Harcanan Çıktı KârOranı) göre, SOPR 1’in altına düştüğü için birçok adres BTC’lerini zararına satıyordu.

SOPR 1’in altına düştüğünde, daha fazla coin’in kârdan çok zararla satıldığını gösterir. Zirveye yakın alım yapan çoğu satıcı artık pozisyonlarından çıktığı için bu, piyasada potansiyel dip sinyalidir.

Ancak, kısa vadeli yatırımcıların karşılaştığı aynı satış baskısı, BTC’lerini daha uzun süre elinde tutan adresler tarafından görülmedi. Santiment’in verilerine göre, MVRV oranı son birkaç hafta içinde önemli ölçüde düşmüştü. Bu, BTC’nin artık aşırı alım konumunda olmadığını ve uzun vadeli sahiplerin varlıklarını satmak için çok az teşviki olduğunu gösteriyor.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere Bitcoin balinaları bu hafta 10.000’nin üzerinde BTC taşıdı. İşlemler, kripto para düzenlemeleri konusunda ortan baskının ortasında gerçekleşti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın